Архів документів:

земельне законодавство України:

Найпопулярніші статті

Додаткові web-ресурси

сайт Верховного Суду України
сайт Верховного Суду України
Сайт Вищого господарського суду України
Сайт Вищого господарського суду України
державне агенство земельних ресурсів
державне агенство земельних ресурсів

Оренда комунальної та державної землі.

Для визначення вартості оренди земельної ділянки, що належить державі чи знаходиться у комунальній власності нормативну грошову оцінку землі слід проводити, оскільки, відповідно до ст. 288.5.1. та ст.272.1. Податкового кодексу України орендна плата за землі державної та комунальної власності не може бути меншою від розміру земельного податку, а розмір земельного податку вираховується з нормативної грошової оцінки землі. Також, необхідно зазначити, що відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій». Тому, підсумовуючи вищесказане рекомендую звернутися до землевпорядної організації та замовити технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі.
2. Щодо розмірів орендної плати. Слід зауважити, що на теперішній час чинним законодавством встановлено лише мінімальний та максимальний розмір плати за земельні ділянки сільгосппризначення і складає він від 0,1% до 12% від нормативної грошової оцінки землі (ст. 288.5. та ст.272.1. Податкового кодексу України). Президентський указ про 3% орендної плати носить лише рекомендований характер, а тому не може бути обов’язковим до виконання.
ст. 288.5. Податкового кодексу України, встановлює, що Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди. Відповідно до ст.ст.15,21 Закону України «Про оренду землі» розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі та встановлюється виключно за згодою сторін у договорі оренди землі.
Вимоги органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про зміну ставки оренди є незаконними, виходячи з наступного.
За ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За ст. 526, 629 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу; договір є обов’язковим до виконання сторонами. За ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Ст. 23 Закону України «Про оренду землі» (Зміна орендної плати) не містить права орендодавця змінювати % ставку орендної плати в односторонньому порядку.
Умови Договору не містять права орендодавця змінювати % ставку орендної плати в односторонньому порядку.
Ст. 30 Закону України «Про оренду землі» визначає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Ст. 96 Земельного кодексу України не встановлює обов’язку орендаря укладати зміни щодо підвищення % ставки орендної плати на односторонню вимогу орендодавця, яка суперечить договору.